Niewidomi i widzący rozdają prezenty !!!

Projekt z cyklu: BĄDŹMY RAZEM!

ŚWIAT DOTYKU, DŹWIĘKU I MAGNIGRAFIKI
WIELKIE SPOTKANIE NIEWIDOMYCH, NIEDOWIDZĄCYCH I ICH BLISKICH

XIII edycja Międzynarodowej Konferencji REHA FOR THE BLIND® IN POLAND
pod hasłem:
Jak widzieć więcej – medycyna, technologia i rehabilitacja idą nam z pomocą

3-4 grudnia 2015 r., Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy

Konferencję objęli patronatem również:
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych –  Krzysztof Michałkiewicz
Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Teresa Hernik
Minister Pracy i Polityki Społecznej – Elżbieta Rafalska
Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz

 

Projekt współfinansowany ze środków PFRON

Logo PFRON

 

Zaproszenie

W imieniu władz, pracowników oraz wolontariuszy Fundacji Szansa dla Niewidomych, około 700 naszych partnerów z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Polskim Związkiem Niewidomych oraz Specjalnymi Ośrodkami Szkolno-Wychowawczymi na czele,

serdecznie zapraszamy na XIII edycję Konferencji REHA FOR THE BLIND® IN POLAND, która odbędzie się 3 i 4 grudnia 2015 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Pl. Defilad 1 (wejście od ulicy Marszałkowskiej).

Chęć przybycia na nasze Wielkie Spotkanie wyraziła MAŁŻONKA PREZYDENTA RP AGATA KORNHAUSER-DUDA.

Udział w konferencji zapowiedzieli również m.in.: Krzysztof Zanussi, Marcin Wolski, profesor Marek Dyżewski, Dariusz Szpakowski, Grzegorz Wilk, Joanna Jabłczyńska, wikliniarz Tadeusz Pięta i Św. Mikołaj z prezentami!

 

PROGRAM SPOTKANIA

DZIEŃ PIERWSZY – 3 grudnia (czwartek)

(Sala Skłodowskiej):

11:00 Otwarcie Konferencji – Marek Kalbarczyk, prezes Fundacji
11:05 Wystąpienia gości specjalnych
11:30 Konkurs IDOL 2015 w kategoriach:

  • ŚRODOWISKO,
  • MEDIA,
  • URZĄD,
  • EDUKACJA,
  • FIRMA/INSTYTUCJA
    (głosowanie internetowe)

12:00 Medycyna w służbie przywracania widzenia (Profesor dr hab. nauk med. Lenora Bużańska)
12:20 Technologia adaptacyjna niwelująca skutki inwalidztwa wzroku (Mateusz Ciborowski)
12:40 Nowoczesna rehabilitacja i dostosowanie otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych wzrokowo - antidotum na ich izolację (Maciej Motyka)
13:00 Warszawa w Virtualnym świecie i praktyce (Tomasz Pactwa - Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy)
13:15 Wieści z kraju i ze świata - Nowości na rynku tyfloinformatycznym i IT (Wystąpienie firm: Optelec, Schinano Kenshi)
13:35 Spotkanie z Marcinem Wolskim
14:15 Zbiórka przed głównym wejściem PKiN
14:30 Manifestacja środowiska pod hasłem My nie widzimy nic, a Wy – czy widzicie nas? Bicie rekordu Polski!: Największa liczba niewidomych z białymi laskami tworząca ludzki łańcuch.
15:00 Wieści z kraju i ze świata - Nowości na rynku tyfloinformatycznym i IT (Wystąpienie firm: Dolphin, Dancing Dots, Inter-medix)
15:30 Spotkanie z Krzysztofem Zanussim oraz pokaz filmu z audiodeskrypcją pt. Obce ciało
18:00 Koncert podopiecznych fundacji Przyjaciele
18:20 Koncert Grzegorza Wilka - Muzyka łączy wszystkich

(Sala Starzyńskiego):
12:00-14:00 Międzynarodowa wystawa tyflorehabilitacyjna – wejście na specjalne zaproszenia, które można otrzymać po wcześniejszym zgłoszeniu się do biura Fundacji
15:00-18:30 Międzynarodowa wystawa tyflorehabilitacyjna – urządzenia, oprogramowanie, książki wydane z myślą o inwalidach wzroku; prezentacja działalności instytucji i organizacji pozarządowych (wstęp wolny)
15:00-18:30 Swój kunszt zaprezentuje wikliniarz Tadeusz Pięta

(Sala Kruczkowskiego):
15:00-17:00 Poczęstunek
15:00-18:00 Konferencyjne atrakcje:

  • Konkurs Mapa Europy i konkurs tyflograficzny
  • Turniej strzelectwa bezwzrokowego
  • Tandem jest najfajniejszym rowerem

15:00-15:30 Spotkanie z Dariuszem Szpakowskim, pokazy gier: Blind Football i ping-pong dla niewidomych

(Sala Rudniewa A):
16:00 Panel dyskusyjny: Medycyna w służbie przywracania widzenia

  • najnowsze osiągnięcia światowej medycyny w zakresie ratowania i przywracania widzenia
  • komórki macierzyste już przywracają wzrok

17:00 Panel dyskusyjny: Technologia adaptacyjna niwelująca skutki inwalidztwa wzroku (Mateusz Ciborowski, Kamil Pietrowiak)

  • najnowsze technologie w służbie niewidomych i słabowidzących
  • aplikacje mobilne dla osób niewidomych – możliwości i ograniczenia
  • społeczna i ekonomiczna sytuacja niewidomych
  • sprawni dzięki maszynom?

 

(Sala Rudniewa B):

15:00-18:00 Gabinet Dotyku i Dźwięku

 

(Sala Rudniewa C):
15:00-18:00 Konferencyjne atrakcje:

  • Turnieje gier planszowych: Reversi, Chińczyk, Warcaby i gra Nguyen Van

DZIEŃ DRUGI – 4 grudnia (piątek)
(Sala Skłodowskiej):
10:00 Konferencja: Warszawa w Virtualnym świecie i praktyce – wystąpienie przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy, Polskiego Związku Niewidomych oraz Fundacji Szansa dla Niewidomych (poczęstunek od 11:00)
11:30 Panel dyskusyjny: Sytuacja naszego środowiska (Małgorzata Pacholec, Justyna Kucińska, Grzegorz Kozłowski, Dariusz Linde)

  • osoby niewidome i niedowidzące a władze i dedykowane im systemy wsparcia
  • czy nasze środowisko jest już zintegrowane z resztą społeczeństwa
  • wspólne działanie – Dialog Niewidomi Razem

12:15 Panel dyskusyjny: Nowości technologiczne z zagranicy (Janusz Mirowski, Jan Bloem, Jim Pors, Steve Bennet)

12:45 Panel dyskusyjny: Projekt beacons for good (wystąpienie firmy: kontakt.io)
13:00 Panel dyskusyjny: Brajl w nowoczesnej formie (Henryk Rzepka, Michał Bałamut, Jan Omieciński)

  • nowocześnie piszemy i czytamy w systemie brajlowskim
  • matematyka również dla niewidomych
  • brajlowskie nuty i specjalistyczne oprogramowanie dla muzyków

13:30 Panel dyskusyjny: Nowoczesna rehabilitacja i dostosowanie otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych wzrokowo - antidotum na ich izolację (Marek Kalbarczyk, Jacek Kwapisz)

  • sposoby i możliwości rehabilitacji niepełnosprawności wzrokowej
  • wpływ otoczenia na integracyjne szanse niewidomych

14:00 Wręczenie statuetek IDOL w kategoriach FIRMA/WYSTAWCA ROKU, PRODUKT ROKU DLA NIEWIDOMYCH i PRODOKUT ROKU DLA SŁABOWIDZĄCYCH
14:15 Spektakl teatralny pt. Podaj Dłoń

(Sala Starzyńskiego):
10:00-18:30 Międzynarodowa wystawa tyflorehabilitacyjna – urządzenia, oprogramowanie, książki wydane z myślą o inwalidach wzroku; prezentacja działalności instytucji i organizacji pozarządowych
14:00-16:00 Swój kunszt wikliniarski zaprezentuje Tadeusz Pięta

(Sala Kruczkowskiego):
11:00 Panel dyskusyjny: Poranek poetycki – prezentacja twórczości i rozmowa z panią Bożeną Gniazdowską, niedowidzącą poetką
11:30 Panel dyskusyjny: Rozbudzanie zainteresowań sportowych i turystycznych w zależności od potrzeb i możliwości osób z dysfunkcją wzroku w działalności Fundacji Niewidomi na Tandemach (Justyna Rogowska – Fundacja Niewidomi na Tandemach)
12:00 Panel dyskusyjny: In black (dr Julia Kurek)

12:30 Panel dyskusyjny: Etykieta z oznakowaniem kolorów ubrań dla niewidomych (Natalia Maria Olenderek)
13:00-18:00 Wystawa prac malarskich stworzonych przez osoby niewidome pt. In black – projekt dr Julii Kurek
13:00-18:00 Pokaz zdjęć wykonanych przez osoby niewidome pt. Rzut niewidzącego oka


13:00-17:00 Poczęstunek
13:00-18:00 Konferencyjne atrakcje:

 

  • Konkurs Mapa Europy i konkurs tyflograficzny
  • Gabinet Dotyku i Dźwięku
  • Turniej strzelectwa bezwzrokowego
  • Ping-pong dla niewidomych
  • Tandem jest najfajniejszym rowerem

(Sala Rudniewa A):
11:30 Spotkanie z Joanną Jabłczyńską
12:00 Spotkanie z Markiem Dyżewskim
12:45 Panel dyskusyjny: Radio cyfrowe w Polsce (Polskie Radio)

13:00 Panel dyskusyjny: Dostosowanie otoczenia niezbędne dla osób źle widzących, a pomocne dla wszystkich (Krzysztof Kulik, Marek Jakubowski)

  • udźwiękowienie otoczenia: od najprostszych urządzeń mówiących do multimedialnych terminali informacyjnych
  • ubrajlowienie otoczenia: brajlowskie książki, monitory i drukarki, wypukłe ryciny, plany i mapy
  • magnigrafika: powiększona i kontrastowa grafika

13:30 Panel dyskusyjny: Nowości technologiczne z kraju

  • Technologia DAISY on-line (Monika Cieniewska)
    Technologia DAISY on-line” – technologia przesyłania cyfrowych książek bezpośrednio z serwera do dedykowanych odtwarzaczy cyfrowych (np. Plex Talk Linio Pocket, albo Victor Stream nowej generacji). Umożliwia dostęp do księgozbioru DAISY bez konieczności korzystania z komputera i przeglądarki internetowej. Serwis wypożyczeń on-line DZdN staje się dzięki temu dostępny nawet dla osób niezaawansowanych w bezwzrokowej obsłudze komputera.
    Spotkanie poprowadzi Monika Cieniewska – Zastępca Dyrektora ds. Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego; weźmie w nim udział także pan Grzegorz Złotowicz – Tyfloinformatyk w Dziale Zbiorów dla Niewidomych oraz pani Jolanta Złotowicz – Kierownik Sekcji Zbiorów Książki Mówionej.
  • Najciekawsze produkty roku 2015 (Jan Gawlik, Igor Busłowicz, Grzegorz Złotowicz, przedstawiciel firmy Dancing Dots)

    (Sala Rudniewa B):
    15:00-18:00 Gabinet Dotyku i Dźwięku

    (Sala Rudniewa C):
    14:00-18:00 Konferencyjne atrakcje:

    • Turnieje gier planszowych: Reversi, Chińczyk, Warcaby i gra Nguyen Van

    BIULETYN POKONFERENCYJNY Serdecznie zapraszamy do lektury 
  • Poszukujesz pracy?

    Dołącz do nas