Twój 1 % podatku

To cegiełka, która może zbudować świat otwarty dla niewidomych

Dzięki inicjatywie Fundacji Szansa dla Niewidomych kolejne pozycje książkowe będą dostępne dla osób niewidomych!

 

Fundacja Szansa dla Niewidomych, na zlecenie Instytutu Książki, w 2017 r. rozpoczęła realizację 3 projektów służących upowszechnianiu literatura dla osób niewidomych.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków własnych Fundacji zostaną zrealizowane następujące zadania:

 

1.  Dotyk Solidarności - historia wielkiego sukcesu wszystkich Polaków, a zwłaszcza niewidomych”

W ramach projektu zostanie wydana książka „Dotyka Solidarności” autorstwa Marka Kalbarczyka. Książka będzie miała charakter historyczny i zawierać będzie omówienie najważniejszych wydarzeń związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, znaczenia solidarnościowej i pokojowej przemiany dla wszystkich obywateli ze szczególnym uwzględnieniem niewidomych.

Poprzez wydanie publikacji związanej z historią „Solidarności”, mamy szansę przybliżyć czytelnikom problematykę środowiska osób niepełnosprawnych. Solidarność to nie tylko patriotyczny związek zawodowy, ruch obywatelski, wielka historia walki o niepodległość i sprawiedliwość społeczną, ale także zwykła codzienna pomoc i zrozumienie. Niewidomi tego potrzebują jak mało kto. Właśnie to stało się decydującym asumptem dla autora, by przypomniał historię „Solidarności” i wskazał, jakie ona miała znaczenie dla zwykłych ludzi. Oto solidarność miała i ma za zadanie ujawnić się nie tylko w kwestiach związanych z ekonomią, polityką i niepodległością, ale także w stosunkach między ludźmi, pośród których wielu nie radzi sobie ze zwykłymi codziennymi czynnościami.

Książka powstanie w 3 wersjach – czarnodrukowej w 120 egzemplarzach, brajlowskiej w 70 egzemplarzach oraz transparentnej w 10 egzemplarzach.

 

2.  „Wydanie dla niewidomych książki Normana Daviesa Biały orzeł, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920"

 

Fundacja Szansa dla Niewidomych wyda adaptowaną na brajla książkę Normana Daviesa "Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920".

Książka opowiadająca jakże ważną cześć historii Polski będzie kolejną pozycją dostępną dla osób niewidomych. Publikacja zostanie wydana w brajlu, w 23 egzemplarzach.

 

3.  „Wydanie dla niewidomych książki Epilogi przywracające nadzieję autorstwa Marka Kalbarczyka i Małgorzaty Sulikowskiej”

Celem projektu jest wprowadzenie na rynek wydawniczy książki autorstwa Marka Kalbarczyka i Małgorzaty Sulikowskiej pt: " Epilogi przywracające nadzieję". Książka opowie o życiu niewidomego matematyko-fizyka profesora Witolda Kondrackiego oraz o polskich przemianach, w których osobiście uczestniczył. Dzięki wydaniu biografii Witolda Kondrackiego w brajlu, niewidomi poznają historię wybitnego profesora matematyki, który mimo swego kalectwa osiągnął w życiu tak wiele. Mamy nadzieję, że ta pozycja zachęci osoby niepełnosprawne wzrokowo do aktywności życiowej i społecznej. Historia Witolda Kondrackiego pokaże społeczeństwu, że niepełnosprawność nie dyskwalifikuje z realizacji planów czy marzeń. Książka będzie dobrą motywacją i wsparciem dla osób wycofanych, bez wiary we własne możliwości.

 

Wydane w ramach projektów książki będą dystrybuowane w bibliotekach posiadających zbiory brajlowskie na terenie całej Polski. Projekty będą realizowane do 2019 roku.

Poszukujesz pracy?

Dołącz do nas