Dzięki inicjatywie Fundacji Szansa dla Niewidomych kolejne pozycje książkowe będą dostępne dla osób niewidomych!

 

Fundacja Szansa dla Niewidomych, na zlecenie Instytutu Książki, w 2017 r. rozpoczęła realizację 3 projektów służących upowszechnianiu literatura dla osób niewidomych.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków własnych Fundacji zostaną zrealizowane następujące zadania:

 

1.  Dotyk Solidarności - historia wielkiego sukcesu wszystkich Polaków, a zwłaszcza niewidomych”

W ramach projektu zostanie wydana książka „Dotyka Solidarności” autorstwa Marka Kalbarczyka. Książka będzie miała charakter historyczny i zawierać będzie omówienie najważniejszych wydarzeń związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, znaczenia solidarnościowej i pokojowej przemiany dla wszystkich obywateli ze szczególnym uwzględnieniem niewidomych.

Poprzez wydanie publikacji związanej z historią „Solidarności”, mamy szansę przybliżyć czytelnikom problematykę środowiska osób niepełnosprawnych. Solidarność to nie tylko patriotyczny związek zawodowy, ruch obywatelski, wielka historia walki o niepodległość i sprawiedliwość społeczną, ale także zwykła codzienna pomoc i zrozumienie. Niewidomi tego potrzebują jak mało kto. Właśnie to stało się decydującym asumptem dla autora, by przypomniał historię „Solidarności” i wskazał, jakie ona miała znaczenie dla zwykłych ludzi. Oto solidarność miała i ma za zadanie ujawnić się nie tylko w kwestiach związanych z ekonomią, polityką i niepodległością, ale także w stosunkach między ludźmi, pośród których wielu nie radzi sobie ze zwykłymi codziennymi czynnościami.

Książka powstanie w 3 wersjach – czarnodrukowej w 120 egzemplarzach, brajlowskiej w 70 egzemplarzach oraz transparentnej w 10 egzemplarzach.

 

2.  „Wydanie dla niewidomych książki Normana Daviesa Biały orzeł, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920"

 

Fundacja Szansa dla Niewidomych wyda adaptowaną na brajla książkę Normana Daviesa "Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920".

Książka opowiadająca jakże ważną cześć historii Polski będzie kolejną pozycją dostępną dla osób niewidomych. Publikacja zostanie wydana w brajlu, w 23 egzemplarzach.

 

3.  „Wydanie dla niewidomych książki Epilogi przywracające nadzieję autorstwa Marka Kalbarczyka i Małgorzaty Sulikowskiej”

Celem projektu jest wprowadzenie na rynek wydawniczy książki autorstwa Marka Kalbarczyka i Małgorzaty Sulikowskiej pt: " Epilogi przywracające nadzieję". Książka opowie o życiu niewidomego matematyko-fizyka profesora Witolda Kondrackiego oraz o polskich przemianach, w których osobiście uczestniczył. Dzięki wydaniu biografii Witolda Kondrackiego w brajlu, niewidomi poznają historię wybitnego profesora matematyki, który mimo swego kalectwa osiągnął w życiu tak wiele. Mamy nadzieję, że ta pozycja zachęci osoby niepełnosprawne wzrokowo do aktywności życiowej i społecznej. Historia Witolda Kondrackiego pokaże społeczeństwu, że niepełnosprawność nie dyskwalifikuje z realizacji planów czy marzeń. Książka będzie dobrą motywacją i wsparciem dla osób wycofanych, bez wiary we własne możliwości.

 

Wydane w ramach projektów książki będą dystrybuowane w bibliotekach posiadających zbiory brajlowskie na terenie całej Polski. Projekty będą realizowane do 2019 roku.

Poszukujesz pracy?

Dołącz do nas