"POCZUĆ SZTUKĘ" - Interaktywna wystawa


 

Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających, a od przyszłego roku będzie gościła w innych placówkach w Polsce.

Jak powiedziała dyrektorka placówki Lucyna Mizera, celem wystawy jest odkrywanie świata sztuki za pomocą innych zmysłów niż wzrok i słuch. Wystawa adresowana jest szczególnie do niepełnosprawnych dzieci w wieku od 5 do 12 lat, które za pomocą interaktywnych eksponatów zapoznają się z historią i kulturą regionu nadsańskiego.

Przestrzeń wystawy została zaprojektowana tak, aby jej odbiór przez osoby niepełnosprawne był jak najpełniejszy. Poszczególne zagadnienia przedstawione w formie zabaw będą pełniły funkcję edukacyjno-poznawczą, rehabilitacyjną, integracyjną i rekreacyjną - powiedziała Mizera.

W skład wystawy weszły m.in. interaktywne pokazy i gry doświadczalne, które umożliwią zrozumienie funkcjonowania kultur ludowych i grup etnicznych. Ponadto zwiedzający poprzez samodzielne przeprowadzone doświadczenia będą poznawać prawa nauki. - Podróż przez świat ornamentyki i etnografii będzie jednocześnie wędrówką przez technikę i naukę - dodała dyrektorka.

Zwiedzanie interaktywnej wystawy rozpocznie się od uczestnictwa w specjalnie utworzonej w tym celu grze internetowej, gdzie dzieci mogą zdobywać pierwsze punkty. Później, aby kontynuować grę i uzyskać kolejne punkty, dzieci będą musiały odwiedzić wystawę w muzeum, gdzie na ośmiu stanowiskach wykonają jakieś zadanie, np. zagrają w grę, wykonają doświadczenie. Swoje sukcesy w wykonaniu zadania zwiedzający będą mogli uwiecznić na fotografiach, które trafią na stronę internetową.

Dyrektorka zaznaczyła, że zadania będą dostosowane do możliwości dzieci z uwzględnieniem ich niepełnosprawności. Np. dzieci z dysfunkcją wzroku nie będą musiały rozpoczynać zabawy w internecie.

Ekspozycja składa się będzie z części stałej i mobilnej, dzięki czemu możliwe będzie wypożyczanie jej innym placówkom.

Dopełnieniem wystawy "Poczuj sztukę" będzie witryna internetowa, a także warsztaty dla dzieci oraz kolorowa książeczka, dostosowana do odbioru przez osoby niepełnosprawne. Dzięki tym eksponatom uczestnicy utrwalą sobie doświadczenia wykonywane podczas wystawy.

Interaktywna wystawa "Poczuj sztukę" jest kolejnym krokiem muzeum w przełamywaniu barier i zwiększaniu dostępności placówki dla gości niepełnosprawnych. Od 2007 r. realizuje pierwszy w Polsce nowatorski program edukacyjny "Dostępne Muzeum". W jego ramach działa także "Galeria przez Dotyk", skierowana głównie do osób niewidzących i niedowidzących, której zwiedzanie polega na dotykaniu eksponatów. Opisy do nich są w formie dźwiękowej oraz napisane pismem Braille'a. Dla tych zwiedzających stworzono też kompleksowy system informacji, wykonany wielkim drukiem lub w brajlu. Dla poruszających się na wózkach inwalidzkich powstały specjalne ścieżki.

Osoby niesłyszące i niedosłyszące mają w muzeum zapewnioną obsługę w języku migowym. Na stronie internetowej zamieszczono filmy z ekspozycji stałych, przetłumaczone na język migowy. Dla gości muzeum niepełnosprawnych intelektualnie prowadzone są zajęcia zespołowe, lekcje muzealne i warsztaty artystyczne.

Ponadto w placówce zlikwidowano wszelkie bariery architektoniczne, zainstalowano platformę samobieżną, w salach ekspozycyjnych i edukacyjnych zlikwidowano progi.

 


Poszukujesz pracy?

Dołącz do nas