Twój 1 % podatku

To cegiełka, która może zbudować świat otwarty dla niewidomych

Tyflobus - z dźwiękiem i dotykiem przez świat!


Mając na uwadze wzrost świadomości społecznej i wiedzy na temat problemów i potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym przede wszystkim niewidomych i niedowidzących, a także potrzebę szerzenia tej wiedzy wśród osób pełnosprawnych, Fundacja Szansa dla Niewidomych stworzyła projekt „Tyflobus”. Głównym celem tej kampanii społecznej jest przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców wiedzy o trudnościach, które napotykają osoby niepełnosprawne w życiu oraz zaprezentowanie rozwiązań, dzięki którym osoby z dysfunkcją wzroku mogą być samodzielne.

 

Idea akcji Tyflobus powstała w ubiegłym roku i już wtedy odwiedziliśmy 46 miast w całej Polsce. Pokazywaliśmy jak nowoczesne rozwiązania techniczne i informatyczne mogą wpłynąć na życie niewidomych i niedowidzących, ich samodzielność i aktywność zawodową i społeczną.

 

Kolejna edycja kampanii rozpocznie się w drugiej połowie maja 2011 roku i potrwa około 2 miesięcy. Tegoroczne przedsięwzięcie jest w dużej mierze odpowiedzią na ogromne zainteresowanie akcją w ubiegłym roku. Specjalnie przygotowany Tyflobus odwiedzi w tym roku kolejne miejscowości.

 

Tym razem chcemy pokazać, że bez dźwięku i dotyku osoby z dysfunkcją narządu wzroku są bezradne. Czy ktoś chciałby z własnej woli być bezradnym? Pragniemy pokazać, że to obowiązek nas wszystkich, aby przystosować przestrzeń do potrzeb osób niewidomych. Chcemy też uświadomić, co to jest tyflografika i udźwiękowienie i jak ważne są one dla osób niewidomych. Zapraszamy do śledzenia naszej trasy na www.szansa.waw.pl i profilu Fundacji na FB.

 

1. przystanek

Tyflobus - Z dźwiękiem i dotykiem przez świat!

 

Już 19 maja br. w Warszawie rozpocznie swoją trasę Tyflobus, który objedzie po raz drugi całą Polskę. Zatrzyma się w wielu miastach, przy instytucjach i uczelniach.

 

Po co to wszystko?

 

W tym roku chcemy pokazać, jak ważne jest przystosowanie przestrzeni do potrzeb niewidomych. Chcemy uświadomić, co to jest tyflografika i udźwiękowienie i jak ważne są one dla osób niewidomych i niedowidzących.

 

W pierwszym dniu akcji Tyflobus odwiedzi APSurdalia. Podczas tej studenckiej imprezy każdy, kto odwiedzi nasz Tyflobus, będzie mógł między innymi sprawdzić przy zasłoniętych oczach, jak łatwo mogą poruszać się osoby niewidome, jeśli mają do dyspozycji wypukłe plany i mapy oraz udźwiękowione otoczenie. To wyjątkowa okazja, by zapoznać się z tymi nowatorskimi rozwiązaniami.

 

Z dźwiękiem i dotykiem przez świat!

 

APSurdalia

19 maja 2011 roku

godz. 16.30

 

 

boisko na osiedlu Przyjaźń, Jelonki, Bemowo, Warszawa


Poszukujesz pracy?

Dołącz do nas