Twój 1 % podatku

To cegiełka, która może zbudować świat otwarty dla niewidomych

Zapraszamy na konferencję prasową!


ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ PRASOWĄ

Dosyć barier, z którymi borykają się niewidomi!

Czy może je pokonać „Człowiek bez barier" i „Dobroczyńca roku 2010" wraz ze swoją Fundacją Szansa dla Niewidomych?

 

Konferencja odbędzie się dnia 15 czerwca 2011 roku o godz. 11:00 w Hotelu Warmińskim, przy ul. Kołobrzeskiej 1 w Olsztynie.

 

POROZMAWIAJMY O PROBLEMACH OSÓB NIEWIDOMYCH I STARANIACH FUNDACJI, BY CHOĆ TROCHĘ JE ZMINIMALIZOWAĆ!

 

Marek Kalbarczyk został ogłoszony w październiku zwycięzcą konkursu "Człowiek bez barier" organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Już w tym roku, w maju, ogłoszono wyniki kolejnego ważnego konkursu – na „Dobroczyńcę roku” i ponownie wybrano naszego prezesa! Zaskoczyło to samego laureata i jego bliskich, ale jeszcze bardziej zaskakująca jest jego relacja o barierach, które nękają niewidomych. Jest co prawda optymistą i mówi o coraz lepszym świecie, jednak zadaje bolesne pytania:

1. Dlaczego wspaniała niewidoma dziewczyna (adwokat) miała tak wielkie kłopoty w uzyskaniu dofinansowania na stworzenie biura adwokackiego z powodu jej inwalidztwa, gdy inni początkujący prawnicy takich trudności nie spotykają?

2. Dlaczego niewidomi nie mogą samodzielnie głosować w powszechnych wyborach?

3. Dlaczego właśnie oni stali się bodaj największymi ofiarami kryzysu gospodarczego, którego wielu innych obywateli tak drastycznie nie odczuwa?

4. Dlaczego społeczeństwo coraz bardziej otwiera się na odmienność, niepełnosprawność, a toleruje fakt, że niewidomym coraz trudniej poruszać się po polskich miastach? Gdzie mamy udźwiękowienie otoczenia i ubrajlowienie obiektów? Dlaczego mimo wypadków komunikacyjnych nadal nie jest bezpiecznie, zwłaszcza dla niewidomych?

 

Fundacja Szansa dla Niewidomych nie pozostaje obojętna na te problemy i ogłasza swoje projekty skierowane do tego środowiska (uczestnictwo bezpłatne):

• "Dotrzeć do celu" – projekt dla niewidomych, którzy mogą dzięki niemu znaleźć pracę

• Niewidomi w biznesie – czas na własną firmę, projekt ma na celu przygotowanie inwalidów wzroku do otworzenia własnej działalności gospodarczej

• Tyflopunkty – doradztwo edukacyjne, rehabilitacyjne i prozawodowe w naszych biurach, w tym również w biurze olsztyńskim (adres: ul. Mickiewicza 17/3, 10-508 Olsztyn)

• Międzynarodowa konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND – informacja poniżej

• Niesamowite publikacje Fundacji, których współautorem jest Marek Kalbarczyk

• Gra „Kulturalny Erudyta” to quiz obejmujący szeroki wachlarz zagadnień z dziedziny kultury i nauki. To pierwsza tego typu gra na komputer PC i telefon komórkowy.

Projekt wygrał konkurs na dofinansowanie Fundacji Orange.

 

Fundacja Szansa dla Niewidomych rozda na konferencji swoje publikacje i prezenty, zapraszamy zarówno niewidomych, jak i widzących!

 

UWAGA! W projekcie "Dotrzeć do celu" Fundacja właśnie teraz poszukuje zainteresowanych, którzy chcą skorzystać ze szkoleń grupowych (wyjazdowych) oraz indywidualnych, których celem jest przygotowanie do pracy oraz jej znalezienie. Projekt jest bezpłatny i dotyczy całego województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

Ad.1: Jak informowała Gazeta.pl Opole "Pani Adwokat miała ogromne trudności w uzyskaniu dotacji z tego powodu, że jest niewidoma", a chodziło jedynie o dofinansowanie jej przedsięwzięcia mającego na celu utworzenie kancelarii adwokackiej. Sama Magdalena Szyszka, która była wielokrotnie bohaterką środowiska oraz mediów jest przekonana, że na ocenę komisji przyznającej środki miał wpływ jedynie fakt, że jest niewidoma.

 

Ad.2: Wyborcy zgłaszają się do komisji wyborczych, pokazują dowód osobisty i dostają kartę do głosowania. Jak niewidomy ma zweryfikować, czy ma swój własny dowód, gdy w żaden sposób nie jest on dla niego odczytywalny? W jaki sposób może wybrać swoich kandydatów, gdy karta do głosowania jest wyłącznie graficzna? Niewidomi nie chodzą na wybory albo chodzą razem z przewodnikiem. Skąd jednak mogą wiedzieć, co przewodnik zaznaczy na karcie wyborczej? Czyj to w końcu jest głos i gdzie jest jego tajność?

 

Ad.3: Niewidomi bez przyrządów niwelujących skutki inwalidztwa wzroku nie mogą zrobić nic:

• bez białej laski nie wyjdą z domu,

• bez syntezatora mowy nie odczytają żadnego maila, artykułu, książki,

• bez brajlowskiego monitora nie znają ortografii,

• bez testera kolorów nie mają pojęcia jaką założyć koszulę,

• bez wypukłej grafiki nie wiedzą jak wygląda świat,

• bez udźwiękowienia otoczenia i nawigacji nie mogą nigdzie trafić.

 

Ich przyrządy są drogie, bo wszystkie medyczne i rehabilitacyjne rozwiązania są drogie. Bez systemu ubezpieczeń i dotacji, nie stać na to niewidomych. Co ma zrobić niewidomy student bez urządzeń, gdy pisze pracę magisterską, albo uczeń ostatniej klasy liceum przed maturą?

 

Ad.4: Ostatnio samochód o mało nie potrącił niewidomej kobiety. "Na szczęście" przejechał jedynie jej białą laskę. Obserwujące to wydarzenie osoby były w szoku! Dlaczego nasze miasta, muzea, biblioteki, urzędy, uczelnie itd. nie są udźwiękowione i oznakowane brajlem?

 

 

Zapraszamy na IX edycje konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND, która jest największym spotkaniem tego środowiska w Europie Środkowej i Wschodniej. Konferencja odbędzie się 1-2 grudnia 2011 roku, w gmachu Biblioteki Narodowej. W planie Konferencji:

1. Sesja merytoryczna

2. Spotkanie niewidomych europejczyków

3. Zawody w ping-ponga dla niewidomych

4. Zawody w strzelectwie bezwzrokowym

5. Koncert Chopinowski niewidomego pianisty z Węgier

6. Projekcja filmów z audio deskrypcją

7. Ogromna wystawa technologii niwelującej skutki inwalidztwa wzroku.

 

Honorowy patronat nad Konferencją objęła Pani Anna Komorowska, żona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Chcą Państwo już teraz poznać świat niewidomych? Do Olsztyna przyjedzie Tyflobus (z gr. typhlos – niewidomy), czyli autobus ze sprzętem i rozwiązaniami dla osób niewidomych.

Będą Państwo mogli zobaczyć specjalne pokazy – tyflospektakle, dzięki którym każdy dowie się, jak możemy pomóc niewidomemu na ulicy, jak wskazać mu drogę, ale przede wszystkim pokażemy, jak niewiele potrzeba, aby niewidomy mógł być samodzielny, aby mógł być równoprawnym obywatelem. Pokażemy co zrobić, aby przestrzeń publiczna była całkowicie przyjazna dla tej grupy osób niepełnosprawnych. Udowodnimy, że dźwiękiem i dotykiem można zrekompensować brak widzenia.

 

Kiedy i gdzie pojawi się Tyflobus, dowiedzą się Państwo na konferencji.

 

Kontakt dla dziennikarzy, którzy chcieliby umówić się na indywidualne spotkanie:

Monika Nowak

Fundacja Szansa dla Niewidomych

tel. 602 662 762


Poszukujesz pracy?

Dołącz do nas