Twój 1 % podatku

To cegiełka, która może zbudować świat otwarty dla niewidomych

„Spotkanie z ideą i jej twórcą” - zaproszenie na konferencję


Szanowni Państwo!

Fundacja Szansa dla Niewidomych wraz z jej generalnym sponsorem Altix sp z o.o. „Widzieć więcej” pragną serdecznie zaprosić na konferencję prasową pt: „Spotkanie z ideą i jej twórcą”.

Czy spotkali już Państwo Człowieka bez Barier, Lodołamacza, niewidomego informatyka, twórcę największej firmy tyfloinformatycznej, wielokrotnie nagradzanego za swoją działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, odznaczonego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski?

Takim człowiekiem jest właśnie  Marek Kalbarczyk - niewidomy założyciel i Prezes spółki Altix, Społeczny Prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Prekursor tyfloinformatyki na polskim rynku, na co dzień zaangażowany w pracę nad wykorzystaniem informatyki dla rehabilitacji środowiska niewidomych i słabo widzących.

 

W tym roku w Polsce obchodzimy 25 lecie przemian zapoczątkowanych i wciąż rozwijanych przez Fundację Szansa dla Niewidomych oraz spółkę Altix.  

 

Tematy spotkania:

 

  • „25 lat Polskich przemian – wielki technologiczny skok niewidomych – od izolacji do integracji.”
  • Idą wybory – czy niewidomi też będą mogli głosować?
  • 25 lat nowoczesnej tyflorehabilitacji – nasz zespół, misja oraz oferta Spółki i Fundacji
  • „HELP – Wiedzieć więcej” – 20 lat istnienia pierwszego w Polsce magazynu dla niewidomych 
  • XII edycja REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2014 
  • Solidarni z niewidomymi na Ukrainie 


Fundacja Szansa dla Niewidomych od ponad 22 lat promuje idee świata otwartego dla Niewidomych. Poprzez liczne działania tj: audyty dostępności, przystosowanie obiektów i instytucji, rozpowszechnianie turystyki dla niewidomych, daje im szansę na lepsze warunki życia. Posiada bogate doświadczenie w aktywizacji zawodowej i społecznej. Może poszczycić się wieloma osiągnięciami, także wydawniczymi. Nasze publikacje, książki, poradniki wydawane są zarówno w wersji czarnodrukowej zwykłej, powiększonej oraz w brajlu i jako audio. Od lat Fundacja inicjuje niepowtarzalne na taką skalę przedsięwzięcie - Wielkie Spotkanie Niewidomych i Niedowidzących - REHA FOR THE BLIND. W tym roku organizujemy już jego 12 edycję. Podczas konferencji przedstawimy swoje najbliższe plany i projekty.

 

Altix to firma zaangażowana społecznie, stworzona przez niewidomych i ich widzących przyjaciół, umożliwiająca niepełnosprawnym w Polsce dostęp do najnowszych technologii i narzędzi rehabilitacyjnych z całego świata. To właśnie Altix stworzył podwaliny informatyki czyli tyfloinformatyki dla niewidomych, m.in. pierwszy polski syntezator mowy, udźwiękowił Bibliotekę Centralną Niewidomych i placówki edukacyjne.  Na konferencji przedstawi swoje najnowsze osiągnięcia: nawigacje GPD dla niewidomych, udźwiękowione dotykowe mapy, oprogramowanie do składu książek brajlowskich oraz innowacyjne gry.

 

Walczymy o świat otwarty dla niewidomych, czyli równe szanse w społeczeństwie i w dostępie do informacji. Niewidomi odpowiednio zrehabilitowani ze stosownym oprzyrządowaniem już teraz dorównują widzącym na Zachodzie. 

Tymczasem w Polsce, mimo konstytucyjnego obowiązku władza publiczna przez szereg lat uniemożliwiała niewidomym samodzielne głosowanie w wyborach.  Dzięki wysiłkom Fundacji oraz Spółki w najbliższych wyborach samorządowych niewidomi wyborcy będą mogli po raz kolejny zagłosować bez niczyjej pomocy przy użyciu specjalnych nakładek.

Obchodząc ćwierćwiecze tyflorehabilitacji w Polsce nie można zapomnieć o kwartalniku „Help wiedzieć więcej”, który od ponad 20 lat promuje rozwiązania, które powoli stają się rzeczywistością również w Polsce. Miasta dostępne dla niewidomych, udźwiękowione i ubrajlowione urzędy,  dotykowe mapy, mówiące komputery i telefony, kioski multimedialne, to tylko niektóre z nich. 

 

Rozwiązanie te są promowane również w ramach konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND – największego spotkania niewidomych oraz słabowidzących. Już jedenaście razy udało nam się odnieść sukces i zgromadzić tysiące uczestników z całego świata.

 

Działając na rzecz środowiska w Polsce nie zapominamy o naszych niewidomych z Ukrainy.  W tym celu Fundacja zainicjowała kampanię ph.:  „Solidarni z niewidomymi na Ukrainie. Świat Otwarty dla Niewidomych” obecną na antenie TVP1, TVP2, TVP Historia.  

 

Swoją obecność podczas konferencji potwierdzili:

Pan Marek Kalbarczyk – niewidomy założyciel i Prezes spółki Altix, Społeczny Prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Prekursor tyfloinformatyki na polskim rynku, na co dzień zaangażowany w pracę nad wykorzystaniem informatyki dla rehabilitacji środowiska niewidomych i słabowidzących.

Osoba wielokrotnie wyróżniana za swoją aktywność społeczną, m.in.: w 2009 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2010r. otrzymanie tytułu „Człowieka bez barier”. Autor wielu pionierskich publikacji: podręczników do nauki matematyki, poradników, przewodników dla Niewidomych. Twórca takich tytułów jak: „Świat otwarty dla niewidomych”, „I Ty możesz zostać matematykiem”, „Dotrzeć do celu”, „Smak na koniuszkach palców”, „100 najpiękniejszych miejsc w Polsce – zabytki i krajobrazy wreszcie dostępne dla niewidomych i słabowidzących”.

oraz Pan Janusz Mirowski - Dyrektor Altix Sp. z o.o. i Pani Magdalena Chmielewska – Dyrektor Fundacji Szansa dla Niewidomych.


Zapraszamy Państwa na konferencję prasową, która odbędzie się w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. K.C. Norwida w Zielonej Górze, galeria na parterze, Aleja Wojska Polskiego 9, w dniu  25 sierpnia 2014 r. o godz. 11.00.Dziękujemy za przybycie.


Poszukujesz pracy?

Dołącz do nas