Twój 1 % podatku

To cegiełka, która może zbudować świat otwarty dla niewidomych

Daj szansę niewidomym! Twój 1% pozwoli pokazać im to, czego nie mogą zobaczyć.


Daj szansę niewidomym! Twój 1% pozwoli pokazać im to, czego nie mogą zobaczyć.

 

Nasza Fundacja wprowadza niewidomych w nowoczesny świat XXI wieku. Poświęcamy swój czas i umiejętności, by niewidomi mogli żyć jak inni: uczyć się, pracować, zakładać rodziny, uprawiać sport...

 

KOMU I JAK POMAGAMY
„Żeby widzieć jasno, wystarczy zmienić perspektywę" Antoine de Saint-Exupéry
Fundacja została założona 18 lat temu przez niewidomych informatyków i ich widzących przyjaciół, którzy rozumieją, jak ważna jest pomoc dla innych, gdy i oni mają osiągnąć sukcesy. Pomagamy osobom, które straciły wzrok, a medycyna nie daje im nadziei, tym, którzy muszą nauczyć się żyć ze swoją niepełnosprawnością. W Europie i Ameryce Północnej niewidomi i niedowidzący są tak zrehabilitowani i oprzyrządowani, że dorównują widzącym. To nie przypadek, że osiągnęli sukces m.in. Steve Wonder, Rey Charles, Andrea Bocelli. FUNDACJA SZANSA DLA NIEWIDOMYCH stara się by tak było i w Polsce. Jesteśmy instytucją, która doradza niewidomym i  słabowidzącym, jak aktywnie żyć i odnosić sukcesy. Nasi podopieczni uczestniczą w profesjonalnych szkoleniach i warsztatach, otrzymują od nas podręczniki dotyczące nowoczesnej rehabilitacji. Na organizowanej przez nas konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND mogą poznać rozwiązania techniczne pomagające w pracy, szkole  i w domu. Z kolei widzący mogą zrozumieć niewidomych, ich świat dźwięku i dotyku. Jest to największe tego typu spotkanie w naszej części Europy. Przyjeżdżają do nas goście nie tylko z Polski, ale z całego świata, by przekonać się, co dobrego robimy.

 

NASZE DOKONANIA
KONFERENCJA REHA FOR THE BLIND IN POLAND
„Kształcenie niewidomych wymaga wykształcenia widzących"
  E. E. Allen
Jesteśmy organizatorem największej w Europie Wschodniej i Środkowej międzynarodowej konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND. Jest to niesamowite wydarzenie dla całego środowiska. Już 7 razy udało nam się odnieść sukces i zgromadzić ponad 2000 uczestników. Zapraszamy wszystkich do świata dźwięku i dotyku, bo jest to niebywała okazja do zapoznania się z najnowszymi urządzeniami i oprogramowaniem niwelującym skutki inwalidztwa wzroku. To znakomita promocja nowoczesnej rehabilitacji i aktywności.
KONKURS IDOL
Środowiska takie jak nasze wymagają wielkiej pracy. Sukcesy następnych buduje się na przykładzie osiągnięć innych osób. Co roku organizujemy konkurs Idol, w którym są wybierani najdzielniejsi niewidomi oraz ich widzący przyjaciele, którzy najskuteczniej im pomagają. Laureatów poznajemy w trakcie konferencji REHA, która odbywa się w pierwszy czwartek i piątek grudnia, każdego roku. Jednym z pierwszych Idoli fundacji został profesor Andrzej Dłużniewski - niewidomy artysta, rzeźbiarz, a wcześniej malarz; wieloletni pracownik naukowy warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dzieło jego autorstwa: Geonauta - stało się statuetką wręczaną kolejnym laureatom.
Następni zostaną wybrani przez niezależne jury w grudniu tego roku. Wynagradzamy lata pracy i poświęceń dla tego środowiska.
SZKOLENIA I KONKURSY
2007 r. - konkurs dla niewidomych uczniów - "Jan Paweł II - orędownik nadziei i radości życia"; dla 25 najlepszych sfinansowaliśmy wyjazd do Rzymu i na Monte Casino
2007 r. - nasi specjaliści przeszkolili 2500 nauczycieli z wielu szkół, jak efektywnie uczyć ich niewidomych uczniów, by mogli w przyszłości znaleźć pracę
2008-2012 r.- realizujemy wieloletni plan szkoleniowy, dzięki któremu inwalidzi wzroku mają znaleźć pracę lub założyć własną działalność gospodarczą - z nami się to udaje!
Niewidomi i niedowidzący osiągają to, czego się nie spodziewali:
wykonują skomplikowane prace na komputerze, samodzielnie podróżują, zostają muzykami, tłumaczami, menadżerami, nauczycielami, doradcami. Są aktywni zawodowo i społecznie. W wolnym czasie jeżdżą na nartach, snowboardzie, grają w piłkę i podróżują.

TYFLOPUNKTY KONSULTACYJNE - DZIELMY SIĘ WIEDZĄ Z INNYMI
 „Rada: najmniejsza moneta w obiegu." Ambrose Bierce
Fundacja prowadzi działalność w swoim warszawskim biurze oraz w tyflopunktach w dziesięciu dużych miastach. Każdy tzw. Tyflopunkt (gr. typhlós 'niewidomy) działa uwzględniając potrzeby swoich podopiecznych, prowadząc wielospecjalistyczne poradnictwo skierowane do osób niewidomych i słabowidzących oraz ich rodzin. Z konsultacji naszych tyflospecjalistów korzystają również przedstawiciele instytucji i organizacji pomagających im.
W każdym z nich znajdują się niezwykłe urządzenia, dzięki którym niewidomi "widzą" więcej: brajlowskie monitory, syntezatory mowy, elektroniczne lupy i udźwiękowione urządzenia codziennego użytku jak: zegarki, termometry, wagi czy ciśnieniomierze.
PING-PONG DLA NIEWIDOMYCH
Nie dość, że nasi podopieczni jeżdżą na rowerach (tandemach), grają w piłkę (udźwiękowioną), świetnie pływają,  a nawet jeżdżą na nartach, grają również w ping-ponga!
Od lat są organizowane mistrzostwa świata w tej dyscyplinie, a niedługo stanie się ona sportem paraolimpijskim. Nasza fundacja promuje ten sport w Polsce organizując jego naukę oraz zawody. Podczas ostatniej edycji konferencji REHA odbył się mecz Polska - Czechy, który dla naszych gości sprawozdawał Dariusz Szpakowski.
Gramy na stole, który jest otoczony bandą uniemożliwiającą zgubienie piłeczki, nieco większej i cięższej niż zwykła. Ma się toczyć lub skakać po stole, by każdy gracz mógł ją słyszeć. Punkty dostaje się wtedy, gdy uda się wrzucić piłeczkę do kosza znajdującego się na końcu stołu, przy przeciwniku. Właśnie tego miejsca się broni. Traci się punkty z kolei, gdy wybije się piłeczkę za wysoko.
UWAGA! Grają w tę grę niewidomi, niedowidzący i widzący, ci ostatni zakładają na oczy opaski i świetnie się bawią.
TURYSTYKA
Turystyka niewidomych bazuje na dźwiękach, zapachach, smaku i dotyku. Wiemy jak jest ona ważna w rehabilitacji - zapomina się o swojej niepełnosprawności i stara się z podróży wynieść jak najwięcej. Niestety wielu niewidomych boi się ruszyć w drogę, nie wierzy w swoje możliwości. Prowadzimy więc liczne przedsięwzięcia promujące turystykę wśród nich.
- Zorganizowaliśmy Rajd po Mazowszu śladami Fryderyka Chopina. Ta impreza zapoczątkowała cykl imprez, które Fundacja planuje organizować w latach następnych,
- Wydaliśmy przewodnik dla niewidomych po atrakcjach turystycznych Mazowsza,
-  Zorganizowaliśmy Ogólnopolski zlot miłośników turystyki dla naszych podopiecznych,
- Wydaliśmy pierwszy w kraju atlas turystyczny  dla niewidomych i słabowidzących. Jest to unikalna publikacja wydawnicza, brajlowsko-czarnodrukowa, która przedstawia najpiękniejsze miejsca w kraju w formie wypukłych map i rysunków.
SALON LUDWIKA BRAILLE'A - WYSTAWA Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA
W dwusetną rocznicę urodzin genialnego niewidomego Francuza - Louisa Braille'a, zorganizowaliśmy salon poświęcony jego wynalazkowi. Louis był dzieckiem, gdy bawiąc się w warsztacie rymarskim ojca uszkodził sobie oko. Po jakimś czasie stracił całkowicie wzrok. Gdy miał 16 lat wymyślił system zapisu dla takich jak on - niewidomych. Wypukły sześciopunkt to jego wynalazek. Ustawił w dwóch pionowych kolumnach po trzy punkty, by każdy znak zmieścił się pod opuszkiem palca. "a" to po prostu jeden lewy, górny wypukły punkcik, "b" - dwa lewe górne, a "c" - dwa poziome górne punkty itd.
Był też muzykiem, organistą i jakby mało było, stworzył zapis nutowy dla niewidomych. Mówi się, że był jednym z pierwszych nowoczesnych Europejczyków, którzy pracowali dla wszystkich niewidomych niezależnie od narodowości, rasy, wieku czy płci. Dziś z jego wynalazków korzystają wszyscy.
NASZE PUBLIKACJE
Specjalizujemy się w wydawnictwach skierowanych do naszego środowiska. Wydaliśmy m.in.
- "Świat otwarty dla niewidomych - szanse i możliwości"- książka opracowana przez naszą fundację, która została następnie wydana przez WSIP. Jej autor - Marek Kalbarczyk (społeczny prezes naszej fundacji) określa ją mianem "nieporadnego poradnika"! Dlaczego? Ponieważ jest to niekonwencjonalny poradnik, w którym główne rady są zawarte pomiędzy wierszami. Bohater opowiadania jest postacią, której losy nie dają odłożyć książki na bok przed dotarciem do jej ostatniego zdania. Dlaczego jest to ważna książka? Przedstawiając losy chłopca, który traci wzrok, jest tak bardzo nasączona uczciwym optymizmem, że daje nadzieję każdemu, kto znalazł się w kłopotach.
„... Książka Pana Marka Kalbarczyka jest jasna, przebija z niej nadzieja. Tchnie optymizmem płynącym z odnalezienia sensu życia. Polecam ją wszystkim, którzy chcą wejść w świat niewidomych i wynieść z tego spotkania osobisty pożytek..."
Krzysztof Zanussi
- „Czy niewidomy może zostać prezydentem" - kontynuacja rozważań z poprzedniej książki. Czy więc niewidomi i inni niepełnosprawni mogą wygrywać w wyborach? Czy społeczeństwo traktuje ich poważnie? Czy potrafi ich docenić i wybrać na przywódców?
- „Dotrzeć do celu" - poradnik skierowany do osób niewidomych i słabowidzących z zakresu rehabilitacji społeczno-zawodowej.
Publikacje matematyczne stanowiące aktualne kompendium wiedzy z zakresu matematyki przy pomocy międzynarodowego standardu zapisu brajlowskiego:
- "I Ty możesz być matematykiem"
- „Brajlowska notacja matematyczna. Jak to zapisać, a jak odczytać?".
Albumy promujące:
- "Louis Braille - dotyk geniuszu" autor: C. Michael Meller. Jest to pierwsza w kraju pozycja wydawnicza przedstawiająca życie Ludwika Braille`a i opisująca historię powstawania pisma punktowego - genialnego wynalazku dla środowiska niewidomych, jakim jest alfabet Braille`a
Wydawnictwa turystyczne:
- „Mazowsze to nie tylko Warszawa" - przewodnik po atrakcjach turystycznych Mazowsza dla osób niewidomych
- „100 najpiękniejszych miejsc w Polsce - zabytki i krajobrazy wreszcie dostępne dla niewidomych i słabowidzących"

PLANY I MARZENIA
Wszyscy muszą mieć równe szanse, a my pomagamy w osiągnięciu takiej równości niewidomym  !
PLANY (zdjęcie globusa)
Zorganizujemy kolejne edycje Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND, które będą coraz większym wydarzeniem. Chcemy już w tym roku:
- gościć ponad 2000 uczestników, w tym przedstawicieli środowisk niewidomych i ich widzących przyjaciół z 20 krajów,
- zorganizować turniej ping-ponga dla niewidomych,
- pobić rekord Guinnessa w związku z uczestnictwem tak wielu niewidomych.
W ramach projektu „Niewidomi biznesmeni - czas na własną firmę" pomożemy niewidomym stworzyć własne firmy, zaś dla następnych, biorących udział w projekcie „Dotrzeć do celu", znajdziemy atrakcyjną pracę.
Promujemy niewidomych artystów, np. w kwietniu bieżącego roku zorganizujemy koncert niewidomego węgierskiego chopinisty w Zamku Królewskim.
Otworzymy tematyczne radio internetowe wyczulone na potrzeby naszych podopiecznych.
Będziemy wzorem poprzednich lat organizować merytoryczne konkursy dla uczniów. Za każdym razem kilku osobom ufundujemy specjalne stypendium.
Stworzymy specjalne kino dla niewidomych, w którym na wszystkich seansach, będą wyświetlane filmy z audiodeskrypcją, czyli z dodatkową ścieżką lektorską, dzięki której niewidomi wiedzą, co dzieje się na ekranie.

MARZENIA
„Marzenia to niczym nie zmącona rozkosz, a oczekiwanie aż się spełnią to prawdziwe życie.
Wiktor Hugo

Chcemy zbudować jedyny w swoim rodzaju ośrodek rehabilitacyjny dla wszystkich, którzy mają problemy ze wzrokiem, a w szczególności osób nowoociemniałych. Chcemy pomóc im uwierzyć, że mimo niepełnosprawności mogą normalnie żyć. Będziemy tam prowadzić nowoczesną rehabilitację, wynikającą z uświadomienia własnej wartości, poprzez:
- aktywność, ruch, specjalnie zaprojektowane dziedziny sportu, naukę poruszania się po otwartej przestrzeni zaczynając od ćwiczeń na symulatorach skrzyżowań ulic, sklepów, urzędów oraz różnych konfiguracjach urbanistycznych i terenowych,
- zajęcia w niebywałym laboratorium komputerowym z urządzeniami mówiącymi i uwypuklającymi grafikę oraz elektronicznymi powiększalnikami obrazu. Będzie tam można usłyszeć i obejrzeć w formie wypukłej to, czego nasi podopieczni nie mogą zobaczyć.
Chcemy, aby świat widzących był dostępny także dla niewidomych, by wszystkie urządzenia były udźwiękowione, by niewidomy mógł korzystać z bankomatów czy automatów z kawą, pływać wpław i na kajakach po specjalnie udźwiękowionych jeziorach, uprawiać sporty zimowe na udźwiękowionych stokach, swobodnie poruszać się po mieście komunikacją miejską dzięki udźwiękowionym przystankom i autobusom, oglądać filmy dzięki upowszechnieniu audiodeskrypcji. Naszym marzeniem jest by cały świat był ubrajlowiony i udźwiękowiony, by niewidomi mogli żyć z widzącymi a nie obok nich.

NASI PRZEDSTAWICIELE TO AUTENTYCZNE POSTACIE
Marek Kalbarczyk jest założycielem i społecznym Prezesem fundacji. Najpierw był niedowidzący, a potem w wieku 12 lat stracił wzrok. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i został laureatem statuetki „Super lodołamacza" - wyróżnienia dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Absolwent Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Współtwórca polskiego syntezatora mowy, który zrewolucjonizował rehabilitację niewidomych, inicjator tyfloinformatyki w Polsce - razem z przyjaciółmi zastosował sprzęt informatyczny do rehabilitacji inwalidów wzroku. Jest autorem podręczników do nauki matematyki, książek i poradników, które tu omawiamy. Zachęca innych niewidomych do poznawania świata, nie tylko z książek, lecz poprzez wyjście z domu, spotkania z innymi ludźmi i turystykę.
Igor Busłowicz - przewodniczący Rady Fundatorów - genialny niewidomy informatyk, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, który tworzy oprogramowanie, z którego korzystają niewidomi na całym świecie. Stworzył oprogramowanie sterujące komputerowymi brajlowskimi drukarniami, udźwiękowiony generator baz danych i pakiet programów Bibliotecznych dla tego środowiska. Opracował translator przekształcający matematyczne dokumenty z formatu brajlowskiego na czarny druk i odwrotnie, dzięki któremu niewidomi uczniowie i studenci mogą porozumiewać się bezpośrednio z widzącymi nauczycielami.
Doc. dr hab. Witold Kondracki to kolejny niewidomy członek Rady Fundatorów - światowej klasy niewidomy matematyko-fizyk, pracownik Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk. Pracował m.in. w Instytucie astrofizyki imienia Maxa Plancka w Monachium i na Harwardzie w Bostonie. Jego pasją są podróże do krajów egzotycznych. Od 1978 roku jeździ do krajów południowej Azji. Zna dobrze ponad 20 krajów azjatyckich. Jest autorem cyklu reportaży publikowanych w różnych czasopismach.
Sylwester Peryt - niewidomy polonista, działacz Polskiego Związku Niewidomych, przewodniczący naszej rady Patronackiej. Niesamowity człowiek, który m.in. przez wiele lat był prezesem Polskiego Związku Niewidomych oraz prezydentem Krajowej rady Osób Niepełnosprawnych.

Nasza fundacja jest jedyna w swoim rodzaju - tutaj niewidomi pomagają innym niewidomym, a wspierają ich widzący. Spośród kilkudziesięciu osób współpracujących z fundacją ogromna większość to wykształcone osoby niepełnosprawne. Każde nasze działanie jest więc przemyślane i odpowiada na realne potrzeby środowiska.


Fundacja Szansa dla Niewidomych - Organizacja Pożytku Publicznego

Marek Kalbarczyk - Prezes Zarządu (wolontariusz)

Rada Fundatorów reprezentująca założycieli fundacji:
Igor Busłowicz - Przewodniczący
dr hab. Witold Kondracki
Andrzej Pokorski

Patroni, osoby wspomagające naszą fundację:
Zbigniew Romaszewski - wieloletni Senator RP oraz Wicemarszałek Senatu RP
Sylwester Peryt - działacz PZN,
prof. Jadwiga Kuczyńska-Kwapisz - wieloletni rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Dziekan Wydziału Dydaktyki UKSW,
dr hab. Piotr Fryczkowski - wybitny okulista,
Dariusz Grabowski - wieloletni Poseł na Sejm RP oraz Parlamentu Europejskiego,
Mieczysław Kozłowski - wieloletni dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niewidomych w Krakowie,
„ Niewidomi są nam bliscy. Dajmy im szansę."
dr Bogdan Kurant - dyrektor Muzeum im. Jana Pawła II,
Jacek Kwapisz - wychowawca i rehabilitant niewidomej młodzieży,
Marta Zielińska - wieloletni najbliższy współpracownik Zarządu Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.


Daj szansę niewidomym! Twój 1% pozwoli pokazać im to, czego nie mogą zobaczyć.
Pekao SA VI O/ W - wa nr konta: 22124010821111000005141795
KRS : 0000260011
Siedziba: ul. Konwiktorska 9, 00-216 Warszawa
Biuro: ul. Kameralna 1/30, 03-406 Warszawa
tel.: +48 22 818 72 31 fax: +48 22 827 16 18

strona: www.szansa.waw.pl
email: szansa@szansa.waw.pl
www.reha_in_poland@szansa.waw.pl


 

 


Poszukujesz pracy?

Dołącz do nas