Twój 1 % podatku

To cegiełka, która może zbudować świat otwarty dla niewidomych

Słowo po konferencji -


 

30 czerwca w Polskiej Agencji Prasowej przy ulicy Brackiej 6/8 odbyła się konferencja „Zaangażowanie w sprawy niewidomych drogą do ich sukcesu". Fundacja Szansa dla Niewidomych poruszyła istotne kwestie związane ze środowiskiem niewidomych:

    - Czy niewidomi mogą głosować w wyborach 4 lipca?
    - Czy niewidomy może zostać prezydentem?
    - Czy niewidomi uczniowie mogą się uczyć w zalanej przez powódź szkole?
    - Czy władze pomogą szkole w Krakowie przy ulicy Tynieckiej 6? - Fundacja Szansa dla Niewidomych pomaga!

 
Prezes Fundacji, Marek Kalbarczyk, w swojej wypowiedzi dotyczącej wyborów, stwierdził, że osobom z dysfunkcją wzroku niezbędne do głosowania są wypukłe karty wyborcze. Wytypowany przez osobę niewidomą lub słabowidzącą pełnomocnik, który w jej imieniu wypełnia kartę do głosowania, może, ale nie musi głosować zgodnie z wolą osoby z dysfunkcją. Dlatego środowisko ludzi z dysfunkcją wzroku powinno domagać się ubrajlowionych kart. Potrzebne jest także edukowanie całego społeczeństwa, które posiada niewystarczającą wiedzę na temat nie tylko niewidomych i słabowidzących, ale generalnie osób niepełnosprawnych.

 
Ważnym elementem wydarzenia było również wręczenie nagród za konkurs literacki „Aktywność jest pozytywną cechą, więc piszę". Nagrodę w postaci Milestone'a otrzymał Szczepan Karaś z Okręgu Lubelskiego, który w czasie konferencji wygłosił swoje dwa wiersze, poruszając wszystkich obecnych. Wiele uwagi poświęconej było akcji pomocowej szkole na Tynieckiej 6, z jaką pospieszyła Fundacja Szansa dla Niewidomych i producenci sprzętu specjalistycznego, którzy dołączyli się do szczytnej idei. Zwieńczeniem spotkania było omówienie publikacji, które wydaliśmy w zeszłym roku, szczególnie dwóch: monografii „Louis Braille. Dotyk geniuszu" C. Michaela Mellora i przewodnika „100 najpiękniejszych miejsc w Polsce. Zabytki i krajobrazy wreszcie dostępne dla niewidomych i słabowidzących", autorstwa Marka Kalbarczyka i Pauliny Pac.

 

Dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie!

 


Poszukujesz pracy?

Dołącz do nas